Kremowy

Gion Corner Roy Shinsei, wł. Fuhrer Vanessa

Biały

Umaszczenie białe z japońskiego shiro (biały), nazywane naprzemiennie kremowym, nie jest uznawane przez FCI, a więc biała Shiba nie może zostać psem hodowlanym, a na ringach postrzegana jest jako wada umaszczenia.
Głównym powodem jest to, że na tak jasnym psie nie można dostrzec urajiro.

Biały pies powstaje w tym przypadku w wyniku skojarzenia dwóch osobników niosących gen odpowiadający za to umaszczenie.

Biała shibka a inne kraje

Wielu hodowców wzbrania się rękami i nogami przed psami, które mogą być nosicielami tego genu, choć patrząc na wzorzec NIPPO z kraju pochodzenia rasy, narodziny kremowej Shiby nie są absolutnie żadną ujmą na honorze hodowli.

W angielskim The Kennel Clubie czy amerykańskim AKC jest to w pełni uznany kolor, a białe Shiby mogą być (i są) psami hodowlanymi. W FCI niestety nie, jednak taka Shiba nadal jest w pełni rasowa i otrzymuje rodowód.

kremowa shiba urodzona w hodowli Okami no Hokori
kremowa shiba urodzona w hodowli Okami no Hokori

Kolory i zdrowie

Kremowa Shiba ma najczęściej nos w kolorze wątrobianym, ciemniejsze uszy, może mieć łaty w nieco ciemniejszym kolorze porozrzucane w różnych miejscach ciała. 

Shiba o umaszczeniu kremowym nie ma problemów zdrowotnych, związanych z kolorem. Recesywny gen (locus E), który odpowiada za “krem” w żaden sposób nie wpływa na zdrowie psa! Kremowa sierść u shib nie jest powiązana z albinizmem.

Na temat kontrowersji wokół kremowej Shiby wypowiadała się Pani Izabela Przeczek (hodowla Z zakątka Izi). Uważamy ten komentarz za idealne wyjaśnienie ‘problemu’ w
rozumieniu tego umaszczenia, dlatego za zgodą autorki zamieszczamy go tutaj.

„Białe Shiby są tak samo rasowe jak czerwone, sezamowe i czarne podpalane. Zamieszanie wynika wyłącznie z tego iż wzorzec FCI nie przewiduje tego umaszczenia jako hodowlanego. W Anglii i USA są w pełni uznanym kolorem Shiby. Skąd ta rozbieżność? Rodzimymi rasami japońskimi zajmuje się NIPPO, które jest stowarzyszeniem partnerskim JAPAN KENNEL CLUBu, który jest członkiem FCI i to właśnie JKC podaje standard ras japońskich obowiązujący w FCI. Opracowuje je na podstawie wzorca NIPPO, który jest JEDEN dla wszystkich 6 oficjalnych ras: Akita, Kai, Hokkaido, Kishu, Shikoku, Shiba. Wymienione są tam poszczególne rasy z istotnymi różnicami między nimi, ale umaszczenie jest podane dla tych ras wspólne. Brzmi to mniej więcej tak: „Psy japońskie występują w umaszczeniu białym, czerwonym, sezamowym, pręgowanym i czarnym podpalanym” i w tym miejscu powstaje luka do interpretacji. Dlaczego u Shiby biała maść nie jest pożądana należałoby pytać u źródła. Możemy spekulować, że przyczyną jest słabsza pigmentacja skóry, ukryte urajiro czy nie idealna biel. Jednak nadal białe Shiby są zgodne ze wzorcem NIPPO i nie powinno się ich tak mocno dyskredytować, gdyż nie jest to w żaden sposób uzasadnione. Jeśli hodowca chce z danej pary osiągnąć jakiś cel hodowlany to wiedza, że urodzą się białe nie może być powodem do rezygnacji z tych planów. JKC nie ujął białego umaszczenia z powodów sobie znanych, natomiast USA i Anglia uznała wszystkie występujące w rasie maści. Wzorzec NIPPO nie wymienia psów łaciatych, więc takie Shiby mają wadę dyskwalifikującą z hodowli. Nadal są w pełni rasowe, ponieważ ich pochodzenie jest udokumentowane.”
Izabela Przeczek
hodowca "Z Zakątka Izi"

Poniższe shiby pochodzą z hodowli Go Proud, Ewelina Zgud

 
Wykorzystywanie i kopiowanie treści
oraz multimediów bez naszej zgody jest
niedozwolone.