Shiba na wystawach psów rasowych

Zacznijmy od tego, że wystawy nie są zwykłymi „konkursami piękności”

Celem wystaw jest ocena potencjalnych psów hodowlanych, aby ocenić, które psy mają największe szanse na przekazanie dobrych cech potomstwu. Aby to ustalić, sędziowie oceniają psy na podstawie tego, jak blisko odpowiadają one wzorcowi rasy i to jest w tym wszystkim najważniejsze – zgodność ze wzorcem rasy.

Powodów do pokazania swojego psa na takim wydarzeniu jest wiele

Jednym z najważniejszych powodów jest edukowanie zainteresowanych na temat posiadanej rasy psa i podnoszenie świadomości na temat jej standardów, aby przyszłe pokolenia mogły się rozwijać.

To sposób na wzmacnianie więzi z psem i pracę z nim, aby wspólnie osiągać znaczące cele – z korzyścią jaką jest uczenie się wielu rzeczy po drodze.

Większość ludzi na takich wydarzeniach to właściciele pełni pasji do psów, którzy wspólnie z innymi tworzą społeczność wzbogacającą życie zarówno ich jaki i psiaków (a przynajmniej chcielibyśmy aby tak było). Ci ludzie wkładają wiele wysiłku w opiekę i szczęśliwe życie swoich psów, co stanowi wspaniały przykład tego, jak wszyscy powinniśmy dbać o naszych czworonogów.

Wystawy bez wątpienia mają ogromny wpływ na przyszłość hodowlaną

Ponieważ głównym celem wystaw jest ocena stada hodowlanego, większość biorących udział to hodowcy i miłośnicy danych ras. Prezentowanie swojej Shiby może być wspaniałym przeżyciem zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa.

Porównanie, czyli ustalanie przez sędziego lokat lub wyników końcowych tj. Zwycięzca Rasy (BOB)

Nie zawsze usłyszymy wyłącznie komplementy

Warto pamiętać, aby nie czuć się urażonym jeśli sędzia wypowie się mniej pochlebnie o naszym psiaku, bo chociaż dla nas one są najpiękniejsze, tak sędzia kynologiczny kieruje się wzorcem i zwraca uwagę na wiele szczegółów, które dla laika mogą być zupełnie niewidoczne lub nic nieznaczące.

Kiedy nie powinniśmy decydować się na zgłoszenie psa?

Jeśli Twoja Shiba fizycznie lub temperamentem nie odpowiada standardowi rasy, branie udziału w wystawach może nie być najlepszym pomysłem. Brzmi racjonalnie, prawda? Nie robisz przysługi rasie, ani nikomu nią zainteresowaną, wprowadzając do ringu psa, który znacznie odbiega od wzorca.

Inny powód wydaje się być oczywisty – jeśli pies nie czuje się dobrze w tego typu głośnych miejscach, pełnych gwaru i psich odgłosów oraz nie czuje się komfortowo będąc dotykanym przez obcego człowieka. Naciskanie na Shibę, aby zrobiła coś czego nie chce, nie jest produktywne i może (choć nie musi) spowodować, że pies porządnie zrazi się do takich sytuacji.

Ważne, aby myśleć przede wszystkim o dobrym samopoczuciu swojego psa, a jeśli nie czuje się dobrze na terenie wystawy, na pewno znajdziesz dla niego inną aktywność, w której zarówno Ty jak i Twoja Shiba będziecie mogli pokazać swoje zdolności.

No dobrze, to krok po kroku…

Aby Twoja Shiba mogła startować, musisz upewnić się, że spełnia następujące kryteria:

 • musi mieć skończone 4 miesiące
 • posiadać metrykę uprawniającą do wyrobienia rodowodu ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce)
 • być zarejestrowana w jednym z oddziałów ZKwP i posiadać numer rejestracji oddziałowej
 • nie może posiadać wad, które skutkują automatyczną dyskwalifikacją (więcej na temat wad znajdziemy we Wzorcu Rasy)
 • być w dobrej kondycji fizycznej, bez objawów chorobowych i z aktualnym świadectwem szczepienia przeciwko wściekliźnie

Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś na wystawie, zanim zgłosisz się z psem warto udać się na jedną nawet bez psa, aby móc obserwować jak to wszystko wygląda i móc przygotować się mentalnie.
Kalendarz wystaw znajdziesz na stronie Związku Kynologicznego w Polsce [https://www.zkwp.pl/].

Klasy wystawowe

 • młodszych szczeniąt – od 4 do 6 miesięcy
 • szczeniąt – od 6 do 9 miesięcy
 • młodzieży – od 9 do 18 miesięcy
 • pośrednia – od 15 do 24 miesięcy
 • otwarta – od 15 miesiąca, bez górnej granicy wieku
 • championów – dla psów, które posiadają tytuły championa międzynarodowego lub krajowego (nie dotyczy championatów mlodzieżowych) polskiej lub zagranicznej organizacji kynologicznej uznanej przez FCI. Bez górnej granicy wieku.
 • weteranów – powyżej 8 roku życia

Najpierw oceniane są samce we wszystkich klasach, a po nich suczki. 

Jak wygląda sam proces prezentacji psa?

Psy na wystawach mogą być prezentowane przez właściciela, hodowcę lub handlera, których zadaniem jest przedstawienie psa z jak najlepszej strony. Choć na pierwszy rzut oka to wydaje się być zwykłym bieganiem po okręgu, tak w rzeczywistości trzeba pamiętać o bardzo wielu rzeczach, a sam pies musi się zachowywać właściwie. Doświadczeni wystawcy znają najdrobniejsze niuanse, które mogą mieć wpływ na ocenę i wiedzą co zrobić, aby wydobyć z psa to co najlepsze, jednocześnie minimalizując niedoskonałości.

Dobry handling może mieć znaczący wpływ na ocenę końcową. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się o tym jak najwięcej jest branie udziału w wystawach psów czyli praktyka. Dobrze jest również mieć obok siebie kogoś, kto może podpowiedzieć co warto poprawić, można też nagrać swoją prezentację, aby samemu dojść do wniosku, co było dobrze a co nieco gorzej.

Standardowy trening z Shibą przed wystawą

Relacja handler-pies ma kluczowe znaczenie dla sukcesu w ringu, jeśli nie ma chemii i pies nie czuje się z człowiekiem komfortowo, będzie to widać we współpracy. Pamiętaj, aby stosować pozytywne metody treningu, aby pozytywnie wzmacniać obycie ringowe.

Co pies musi umieć?

Aby dobrze zaprezentować się w ringu, musicie regularnie poświęcać czas, aby uczyć się i ćwiczyć jak się poruszać i jak ustawiać – najlepiej jeśli pies potrafi ustawić się sam.W rzeczywistości to wszystko wydaje się być proste, ale aby naprawdę zaimponować sędziom trzeba dużo obserwować, ćwiczyć, wyciągać wnioski i nie poddawać się.

Pies musi być przygotowany na dotyk obcej osoby, a Ty musisz wiedzieć jak i gdzie go przytrzymać, aby stał spokojnie.

Trzy najważniejsze części prezentacji to:

 • ocena w ruchu
 • stójka
 • dotyk – ocena budowy ciała, sprawdzenie zgryzu, jąder (u samców)

Ocena w ruchu

Prawidłowe poruszanie się to coś więcej niż zwykły spacer po ringu. Musisz zwracać szczególną uwagę na tempo, aby nie biec za szybko, co spowoduje u psa wejście w galop, ale jednocześnie nie za wolno, co zaburzy ruch.

Głowa i ogon muszą być noszone we właściwej pozycji w trakcie prezentacji, aby sędzia mógł zobaczyć pełny potencjał Twojej Shiby.

Shiba w ruchu
Ayana Hi to Mizu oraz Żanetta Reiter

Stójka

Istnieją dwa główne sposoby na dobrą stójkę:

 • free stacking – kiedy pies na komendę lub podążając za ręką handlera ustawia się sam bez ingerencji człowieka
 • hand stacking – kiedy handler ustawia psa manualnie

Są różne psy, jedne ustawiają się zupełnie same, innym można, a nawet trzeba pomóc, jednak najważniejsze aby wszyscy spotkali się w tym samym miejscu – gdzie pies stoi w dumnej pozycji prezentując swoją budowę.

Na zdjęciu przykład stójki w typie “free”.

Dotyk + obycie ze stolikiem

Ta część wymaga najwięcej pracy, ponieważ oprócz dobrej stójki pies musi pozwolić sobie zajrzeć do pyska, aby sędzia mógł ocenić poprawność zgryzu, oraz samiec musi pozwolić na zbadanie czy oba jądra znajdują się w mosznie. To wszystko odbywa się najczęściej (dla Shib zgodnie z regulaminem wystaw) na stoliku, a więc ważne jest, aby pies potrafił i nie bał się stać kilka chwil na stoliku, który może się nieco ruszać na nierównym podłożu.

Niekiedy sędziowie znający rasę i ich temperament, proszą aby to właściciel pokazał zgryz swojego psa, jednak musisz być przygotowany na np. otwarcie pyska, podniesienie fafli, tak aby sędzia mógł dostrzec zęby znajdujące się w głębi. W tym miejscu bardzo liczy się Twoja umiejętność pracy z psem i zapanowania nad nim, w tej mniej komfortowej sytuacji.

Shiba dotykana przez sędziego
Shiba podczas oceny na stoliku

Odpowiednie zachowanie psa

Na terenach wystawy znajdują się setki psów i ludzi, dlatego musisz zadbać o komfort i bezpieczeństwo swojego czworonoga. Pamiętaj, że w tłumie pies może zachowywać się nieco inaczej, może być rozproszony, dlatego ważne jest aby zapewnić mu własny kąt, w którym spokojnie odpocznie i poczeka na wejście do ringu. Teren wystawy to przeważnie duże pole namiotowe 😉

Shiba zawsze prezentuje się na ringu z innymi rasami z V grupy, dlatego tym bardziej miej oczy dookoła głowy i nie pozwalaj swojemu psu zaczepiać innych psich zawodników, ani im zaczepiać swojego psa, który jak dobrze wiesz, może nie tolerować obcego psiego towarzystwa.

 

Na zdjęciu obok typowy widok na wystawach plenerowych, czyli namioty. Hodowcy w taki sposób zapewniają sobie i swoim czworonogom kawałek ziemi tylko dla siebie, aby móc odpocząć, przygotować psiaki przed wyjściem na ring, ukryć się przed słońcem czy deszczem, a niekiedy zdrzemnąć w oczekiwaniu na konkurencje finałowe. 

 
Wykorzystywanie i kopiowanie treści
oraz multimediów bez naszej zgody jest
niedozwolone.