Sezamowy

Sezamowy

UMASZCZENIE SEZAMOWE (inaczej zwane aguti czyli wilczaste, dzicze) wyróżniamy w trzech odmianach: czerwono sezamowe, czarno sezamowe i sezamowe.
Niedawno Związek Kynologiczny w Polsce postanowił połączyć wszystkie odmiany w jedną i nazwać po prostu ”sezam” w swoim nowym słowniku umaszczeń. W ostatnich latach sezamowy płaszcz miał swoje potężne 5 minut i stał się jednym z bardziej pożądanych kolorów Shiby.

Wzorzec FCI przedstawia to umaszczenie bardzo ogólnie. Kolor wilczasty występuje w każdym z trzech odmian na tułowiu, głowie, kufie i kończynach, ale w różnych proporcjach. Urajiro pozostaje wyraźne, sześciopunktowe, podobnie jak w przypadku umaszczenia czarno podpalanego.

Saskatchewan Trail’s Taiyō no Goma Okami, wł. Lotte Wilcryx
Czarny sezam, genotyp Aw/At EE

Czerwony sezam – czerwona Shiba, której włos na całym ciele przechodzi od czerwieni u nasady, po czarne końcówki – urajiro pozostaje białe. Genotyp takiego psa to Ays/Ays, Ays/at, Ays/aw.

Każdy sezam jest genetycznym sezamem, niezależnie od tego czy jest ays/at, aw/at, aw/aw itd.
Kiedy udało się wyodrębnić “Ays” w Rosyjskich laboratoriach , czerwony sezam przestał być umaszczeniem wyłącznie eksterierowym.

Czerwony sezam Ays/Ays,wł. Elena Golovina, hodowla Gold Sakura
Saskatchewan Trail’s Taiyō no Goma Okami, wł. Lotte Wilcryx
Czarny sezam, genotyp Aw/At EE

Czarny sezam – sezamowa Shiba, której genotyp to Aw/at, czyli może dawać szczenięta o umaszczeniu czarno podpalanym. Pewna stara teoria głosi, czy i na ile prawdziwa tego nie wiemy, że umaszczenie czarno sezamowe wywodzi się oryginalnie od domieszki krwi Shikoku, dlatego też obok miłośników tego koloru stoją ci, dla których taka Shiba nie jest „prawdziwa”.

Sezam – najrzadziej spotykany, a przez wielu uważany za prawdziwy wzór sezamowego płaszcza. Genotyp takiego psa to aw/aw. Niekiedy wizualnie bardzo ciężko jest odróżnić sezam od czarnego sezamu, w takim przypadku niezbędne stają się badania genetyczne.

Asahi No Goma Go Shinjukawa, Aw/aw
wł.Izabela Przeczek, hodowla z Zakątka Izi

Zauważalnie osobniki, które są nosicielami białego umaszczenia, są jaśniejsze. Np. Soraka Go Sakura Kensha – nosiciel tego genu, jego umaszczenie jest nieco jaśniejsze, a urajiro bardziej wyraziste, lub Jack Sparrow de l’Empire des Samouraïs– bez tego genu, jego umaszczenie jest ciemniejsze, a znaczenia skromniejsze.

Jack Sparrow de l'Empire des Samouraïs Aw/At EE
Soraka go Sakura Kensha Aw/At Ee (niesie krem)
wł. Audrey Bonnigal, hodowla Sakura Kensha
 
Wykorzystywanie i kopiowanie treści
oraz multimediów bez naszej zgody jest
niedozwolone.