Czerwony

Czerwony

UMASZCZENIE CZERWONE, z japońskiego aka, jest najpopularniejszym kolorem w rasie, jednocześnie uznawane za fundamentalne, gdyż odnosi się do samej nazwy – Shiba
oznacza zarówno „mały” jak i określa kolor chrustu, w którym buszowały i polowały psy tej rasy.

Kentarou Go Koshiwasou, wł. Izabela Przeczek, hodowla Z Zakątka Izi
Mino Shiba

Odcień czerwieni powinien być intensywny, ceglany, płomienisty, ale nie brązowy. Za wzór podawane są zdjęcia Mino Shiba, czyli jednej z trzech odmian, z których powstała dzisiejsza Shiba. Aktualnie bardzo rzadko można spotkać psy z tak intensywnym odcieniem czerwieni, który uznawany jest za doskonały w rasie.

 

Urajiro

Nieodłącznym elementem umaszczenia jest urajiro [裏白 = „Ura” – druga strona, wewnętrzna strona, przeciwieństwo oraz „Jiro” a w zasadzie Shiro – co oznacza biały], czyli białe znaczenia, które u czerwonej Shiby są najrozleglejsze i występują po bokach kufy, na policzkach, spodzie żuchwy, szyi, klatce piersiowej, brzuchu, wewnętrznej stronie kończyn i ogona, płynnie przechodząc w barwę. 

Nowonarodzone szczenięta nie zawsze mają urajiro od razu, najczęściej pojawia się ono i ewoluuje z wiekiem. Według japońskich specjalistów znaczenia powinny być w pełni rozwinięte do drugiego roku życia.
Szczenięta Shiby rodzą się przeważnie z ciemnymi pyszczkami, częścią policzków, aż do poziomu oczu, co wybarwia się z czasem.

Urajiro
First Edition at v.d Egmato, wł. Gianne Hesselmans
Sashige
Bachata de Templo Amatsu Kami, wł. Kinga Nowak, hodowla Yuukitohokori (FCI)

Sashige

BRUDNY CZERWONY, z japońskiego sashige, to czerwona Shiba z ciemnym nalotem na grzbiecie. W odróżnieniu od czerwonego sezamu, głowa, kończyny i część tułowia pozostają czerwone. Takie umaszczenie nie jest wadą, ale nie jest też pożądane.
Wiele lat temu sami Japończycy chcieli wykluczyć takie psy z hodowli, jednak z biegiem czasu Shiby zaczynały tracić kolor, dlatego też postanowiono przywrócić sashige ponownie do hodowli.

 
Wykorzystywanie i kopiowanie treści
oraz multimediów bez naszej zgody jest
niedozwolone.