Co to znaczy, że shiba jest uparta?
Czy to faktycznie oznacza, że puchata kuleczka zapiera się na smyczy i nie chce iść?
To takie słodkie i urocze!
Gdyby to była jedyna cecha, która sprawia, że rasa jest taka uparta to nie byłoby z nią większych problemów.
Na upartość składa się znacznie więcej elementów…😎
uprzeć się — upierać się «pozostać przy swoim zdaniu, przy swojej decyzji itp.»
To znaczy, że shiba ma swoje własne zdanie i bardzo często nie odpuszcza. Pies tej rasy może wymagać ciągłych szkoleń, treningów i gigantycznej cierpliwości ze strony właściciela! Wszystko jest do wypracowania ale musimy mieć pewne rzeczy na uwadze…
Strajk głodowy
Bardzo często, kiedy pies zostanie przekarmiony smaczkami (lub po wizycie u teściowej 🍖) przestaje jeść swoją codzienną porcję karmy.
W większości przypadków nie jest to oznaką złego samopoczucia ale oczekiwania na lepszy kąsek! 🥩
Taka głodówka może trwać nawet i kilka dni.
Przerażony właściciel będąc postawiony w takiej sytuacji zmienia karmę na nową, bardziej atrakcyjną.
Im częściej będziemy zmieniać psu model żywieniowy, wybierać różne karmy i dawać pyszne smaczki, tym stanie się on mocno wybrednym psem.
A od wybrzydzania jeden krok do ‘mój pies nie chce nic jeść i chudnie’, bo chcąc nie chcąc będzie czekał na nowe i jeszcze lepsze jedzenie…
Obroża jest fe!
Socjalizacja z obrożą zaczyna się już w wieku kilku tygodni, kiedy szczeniak jeszcze mieszka u hodowcy. Samo noszenie obroży tak naprawdę nie wystarczy. Pies musi być uczony, że przedmiot ten będzie zdejmowany i zakładany na szyję. Nie każda shiba jest chętna, aby ją nosić i wpada w histerię, przez co wielu właścicieli tej rasy decyduje się na szelki właśnie ze względu na upartość psa.
Uciekanie od problemu, zamiast przepracowania go, jest złym pomysłem. Szelki są fajne, ale zawsze warto popracować z psem, aby nie wpadał w histerię kiedy zakładamy obrożę czy robimy coś przy głowie.
Obcinanie pazurów
Nie jest to przyjemny zabieg pielęgnacyjny, ale zdecydowanie konieczny.
Shiba podczas obcinania pazurów może bardzo wyraźnie wyrażać swój sprzeciw i robić wszystko, aby uniknąć tego dyskomfortu.
Często zdarza się, że pies na sam widok obcinaczek zaczyna wpadać w histerię.
Deszczowa pogoda, nie idziemy na spacer!
Czy wiecie, że woda jest mokra 💦 i jak dotyka łapek podczas spaceru to może sprawiać psu dyskomfort? TAK! Zdarzają się takie osobniki, które odmawiają spacerów ze względu na pochmurną pogodę, deszcz czy inne zjawiska atmosferyczne ☀️.
Ignorowanie komend
Pies, który jest uparty, może celowo ignorować komendy, które dobrze zna. Może to wyglądać tak, jakby pies udawał, że nie słyszy poleceń. Na przykład, kiedy wołasz psa, aby przyszedł do Ciebie, a on zamiast tego kontynuuje węszenie lub zajmuje się czymś innym, to może być oznaka upartości..
Trudne szkolenia.
Podczas szkolenia pies może stawiać opór przy nauce nowych komend lub wykonywaniu zadań. Może to przejawiać się w niechęci do powtarzania ćwiczeń, ignorowaniu poleceń lub szybkim zniechęceniu. Taki pies może wydawać się trudny do zmotywowania i może wymagać więcej cierpliwości i kreatywnych metod szkoleniowych.
To tylko kilka przykładów shibowej upartości. Myślę, że można tego wyliczyć znacznie więcej…
Nie każda shiba będzie się zapierać na smyczy, nie każda shiba będzie histerykiem ale jest to rasa, która ma do tego przeogromne predyspozycje!
Możemy trafić na egzemplarz, któremu nie przeszkadza obroża, może nam się trafić pies, który kocha się taplać w błocie i zalicza każdą napotkaną kałużę!
Pamiętajcie, że bardzo ważne jest aby szczeniak miał “dobry start” w hodowli! Warto zapytać hodowcę jaki jest jego plan socjalizacyjny i czego maluch będzie nauczony.
Kupno psa z hodowli należącej do ZKwP nie oznacza odgórnie wymaganych przez nas warunków bytowych, pracy ze zwierzęciem czy odpowiedniej socjalizacji.